Sepurine na wyspie Prvic to piękne, ciche, stare, szlachetne miasto zapierające dech w piersiach na każdym kroku. Solidne, kamienne, strome uliczki, kamienne domy przykuwające uwagę swoją szczegółowością, wciąż tworzące harmonijną historię. Jest to opowieść o niegdysiejszym blichtrze i bogactwie oraz śmiechu, który kiedyś rozbrzmiewał wzdłuż tych ulic.
Populacja Šepurine niegdyś byłą większa niż Vodice. Dziś, niestety podzieliła los wszystkich miejscowości na wyspie.

Prvic, ze swymi dwoma osiedlami, Sepurine i Prvic Luka, wzmiankowany był po raz pierwszy w XI wieku. Były one w większości zamieszkane przez ludzi ze Srimy i Vodic, którzy uciekli tu w obawie przed Turkami. W XVI wieku, wyspa stała się modnym kurortem dla szlachty z Szybenika, budujących tu swoje wille i letnie rezydencje.
W Sepurine znajdowała się letnia rezydencja, która kiedyś należała do słynnej rodziny Vrancic, z której wywodzą się dwie ważne osoby, także w kręgach europejskich: Anton i Faust.

Faust Vrancic urodził się w Szybeniku w 1551 roku. Kiedy ktoś słyszy jego imię, jest ono najpierw kojarzone ze spadochronem. Chorwacki Leonardo był wszechstronnym myślicielem i naukowcem. Pod wpływem wuja Antoniego, poważanego kościelnego dostojnika, dyplomaty i pisarza, wkrótce zasłynął jako wynalazca, leksykograf, historyk i pisarz. Faust był autorem pierwszego chorwackiego słownika drukowanego. Zmarł w Wenecji w 1617 roku, ale jego szczątki zostały przewiezione do kościoła Matki Bożej Miłosiernej w Luce, na jego życzenie.

Klasztor i kościół parafialny Matki Bożej Miłosiernej zostały zbudowane pod koniec XV wieku. Kościół był kilkukrotnie rekonstruowany i otrzymał kilka dobudówek. Na ścianie kościoła jest wczesnochrześcijańskie malowidło z wizerunkiem krzyża, a jego wnętrze zdobi pięć barokowych ołtarzy.
Istnieją dwa budynki sakralne w malowniczej Sepurine. Kościół parafialny Matki Bożej został zbudowany w 1978 roku a kościół św Rocha w 1620 roku. Ten ostatni jest znany z barokowego ołtarza, który pochodzi z czasów weneckiego rzemiosła, sądząc po jego ekstrawagancji i monumentalności. W pobliżu kościoła odkryto stary cmentarz chorwacki z IX i X wieku.